011/3065 492 office@mirnakuca.com

Srbija spada u demogarfski najstarije nacije sveta. Prema zvaničnim podacima, prosečna starost je 43,8 godina, a više od petine stanovnika starije je od 65 godina.

Vest koja će ohrabriti starije osobe, ali i članove njihovih porodica, glasi da se negovatelji koji su prethodnih godina otišli da rade u zemlje EU – vraćaju u Srbiju.

Stariji od 65 godina trenutno čine 22 odsto populacije u Srbiji, a među njima je i četiri procenta građana sa 85 i više godina. Dobro je poznato da su negovatelji u deficitu, i da su potrebe za tom vrstom socijalne usluge sve veće.

“Od početka godine primećujem da se veliki broj negovatelja vraća iz Nemačke. Pre svega su se zasitili putovanja. Uopšte nije lako raditi u inostranstvu, na stranom jeziku. Osećaju se dosta loše psihički i vidim da se vraćaju jer mi imamo priliv novih negovatelja koji su radili u Nemačkoj”, ističe Mirjana Lukić, direktorka agencije “Mirna kuća”.

Iako pruža formalnu obuku i prekvalifikaciju, posao negovatelja nije nimalo lak, i obuhvata brojne aktivnosti.

“Da spremimo ručak, da odemo do prodavnice, računi ako treba da se plate, da se skuva, i sa njima neki hobi, ili ukrštene reči ili pričamo, gledamo televiziju…”, ističe negovateljica Snežana Jovanović.

Jedna od grešaka je to što se članovi porodice onemoćale osobe generalno obraćaju za pomoć kada je situacija već prilično ozbiljna, i to su uglavnom deca koja zovu za svoje roditelje

“Zovu recimo kada im roditelji već padnu, kada je demencija prilično uznapredovala, upravo za tu negu od 24 sata, kada je već sasvim jasno da ti ljudi više ne mogu da budu sami, niti mogu da brinu sami o sebi. Negde vidimo da je ta nega trebala da se dešava i da su oni pre nekoliko meseci trebali da pozovu”, navodi Maja Popov iz agencije “Mirna kuća”.

Poznavaoci prilika ističu da je u 2019. bilo oko 300 negovatelja, i da je njihov broj drastično opao zbog odlazaka u Nemačku. Međutim, situacija se, kako kažu, znatno popravlja, ali i dalje je potrebno da nadležni resori obezbede bolje uslove negovateljima, kako bismo imali dovoljan broj tih stručnjaka koji bi brinuli o zdravlju i higijeni starih i nemoćnih osoba.

Vest u celosti možete pročitati na narednom LINKU.

Pozovite nas